28 lutego 2014 r.
KONFERENCJA

W dniu 19 lutego odbyła się konferencja przedstawiająca dotychczasowe działania i efekty projektu realizowanego w Domu Pomocy Społecznej w Zochcinku pt. „Wzrost jakości usług w Domu Pomocy Społecznej w Zochcinku poprzez wprowadzenie nowych form terapii wraz z utworzeniem nowych lokali aktywizacyjnych i zakupem wyposażenia oraz podniesienia kwalifikacji kadry merytorycznej i medycznej" w ramach Szwajcarsko- Polskiego Programu Współpracy. Gospodarzem spotkania była dyrektor placówki Aldona Szwagierczak – Stępień oraz wicestarosta Gustaw Saramański. Partnerów programu reprezentowali: Sławomir Ciaś- kierownik Oddziału d.s. Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy Wydziału Polityki Społecznej w Urzędzie Wojewódzkim wraz z inspektorami wojewódzkimi Karoliną Romańską i Anną Jędrzejczyk oraz Jadwiga Irla – dyrektor oddziału świętokrzyskiego Państwowego Funduszu Rehabilitacyjnego Osób Niepełnosprawnych w Kielcach.
Zebranych gości przywitała dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Zochcinku Pani Aldona Szwagierczak-Stępień, następnie głos zabrał vicestarosta Opatowski Pan Gustaw Saramański, przedstawiając cele i korzyści wynikające z realizacji projektu oraz wyrażając nadzieję, że będzie on służył mieszkańcom domu i zaowocuje w kolejnych latach jego istnienia. Po słowach wstępu dyrektora DPS i vicestarosty opatowskiego głos zabrali kierownik oddziału do spraw Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy Pan Sławomir Ciaś informując zebranych, iż projekt Powiatu Opatowskiego jest najlepszym w województwie świętokrzyskim w związku z tym strona szwajcarska odwiedzi powiat - wizyta ta miała by miejsce 26 marca; oraz dyrektor PFRON Kielce Pani Jadwiga Irla, która pochwaliła realizowany projekt i poinformowała o refundacji projektu ze środków PFRON wymaganego wkładu własnego projektodawcy. Pokaz multimedialny przedstawiony przez Panią Dyrektor Aldonę Szwagierczak-Stępień, pokazał uczestnikom konferencji krótką historię dziejów Domu Pomocy Społecznej w Zochcinku, idee, pomysł i wizję rozbudowy i modernizacji budynków, rewitalizacji stawów oraz szkolenie kadry merytorycznej i medycznej.
Projekt realizowany jest w dwóch komponentach. Pierwszy z nich zakłada działania inwestycyjne polegające na modernizacji i rozbudowie byłego budynku WTZ i budynku kuchni. Planowane działania pozwolą na utworzenie 18 lokali aktywizujących dla 32 mieszkańców oraz pomieszczenia do terapii doświadczania świata, ergoterapii, filmoterapii i gastroterapii. Na bazie budynku byłej oczyszczalni ścieków powstaną pomieszczenia na stajnię dla trzech koni, a w budynku gospodarczym powstaną pomieszczenia dla kóz i owiec. Dzięki zwierzętom będzie można prowadzić hipoterapię oraz zooterapię dla podopiecznych domu oraz osób niepełnosprawnych ze środowiska. Zrewitalizowane zostaną także stawy. Powstaną specjalne przyrodnicze ścieżki wokół stawów, w tym tzw. mała architektura niezbędna do wykorzystania tego miejsca dla rekreacji. Zrewitalizowany teren będzie dostosowany do nowej formy terapii –silwoterapii.
W ramach komponentu II podnoszone są kwalifikacje personelu merytorycznego i medycznego pracującego bezpośrednio z mieszkańcami domu w Zochcinku, na potrzeby nowo tworzonych form terapii zajęciowych oraz rehabilitacji. W ramach projektu Dom Pomocy Społecznej przeszkoli 43 pracowników na 9 kursach kwalifikacyjnych, 5 kursach specjalistycznych i 1 szkoleniu. Zakończenie kursów i szkolenia zaplanowane jest na luty 2015 r. Podczas spotkania wszyscy zebrani mogli podziwiać prace plastyczne wykonane przez mieszkańców DPS w Zochcinku i uczestników WTZ z siedzibą w Opatowie. Pozytywny akcentem konferencji był występ uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej, którzy przedstawili sztukę teatralną z morałem pt. „ Pięć życzeń Michałka”.
Na zakończenie konferencji dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Zochcinku udzielała wywiadów lokalnym mediom tj. Radiu Kielce, Radiu Opatów, TVK Ożarów i lokalnej prasie.